Akkuyu NGS’de sıra dördüncü ünitede: Beton dökme süreci başladı

Türbin tesisinin kurulacağı binanın temel plakası, ’ano’ denilen 12 kısımdan oluşuyor. Süreçler sırasında birinci anoya 680 metreküp beton dökülecek, akabinde da turbo jeneratör tesisi soğutma sisteminin bir modülü olan 3 metre çapındaki geniş boru sınırlarından suramı yapılacak.

Beton dökme sürecine başlamadan evvel, 38 bin metreküp beton hacimli temelin beton tabanının oluşturulmasını, su yalıtımının kurulumunu ve temel levhanın güçlendirilmesini kapsayan, çukurun hazırlanmasıyla ilgili çalışmalar yapıldı. Beton dökme sürecinde iki vardiya olarak çalışan toplam 450 personel ve uzman yer alıyor. 4’üncü ünitenin en kıymetli binalarından biri olan türbin kısmı binasının temel plakasının toplam alanı yaklaşık 6 bin metrekareyi buluyor.

“Türbin tesisinin altındaki temel, türbinin çalışması sırasında ortaya çıkan yükleri taşıyabilen ve eşit olarak dağıtabilen karmaşık bir yapıdır. Temel, evreler halinde inşa edilecek. Her kademede, betonun kalitesine ait sıkı gereklilikler yerine getiriliyor. Akkuyu NGS alanında kullanılan tüm teknolojik tahliller üzere 4’üncü ünitenin türbin binasının temel plakasının betonlanması süreci IAEA’nin güvenlik standartlarına, Türkiye Cumhuriyeti’nin mevzuat kararlarına ve nükleer alandaki çağdaş ihtiyaçlarına uygun olarak yürütülüyor.”

Beton, dizaynda öngörülen dayanıklılığa ulaştıktan sonra kalitesi Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) ve bağımsız denetleme kuruluşu temsilcilerinden oluşan özel bir kurul tarafından denetim edilecek. Akabinde 4’üncü ünitenin türbin kısmı binasının temel plakasının inşası tamamlanmış olacak.

Temel oluşturma çalışmaları yapılan binada, güç üretimine ait sistemler ve ekipmanlar yer alıyor. Bu ekipmanlar ortasında türbin tesisi, suyu gaz katışıklarından arındırmaya yönelik bir aygıt olan degazör, besleme suyu pompası ve yardımcı ekipmanlar bulunuyor. Türbin binasında, su buharının termal gücü rotasyon gücüne ve akabinde da jeneratörde elektrik gücüne dönüştürülüyor.

Akkuyu Nükleer A.Ş, 4’üncü ünite için geçtiğimiz ekim ayında nükleer güvenlik tesisleri de dahil tüm inşaat ve montaj işlerinin başlamasına müsaade veren inşaat lisansını almıştı. Şu anda Akkuyu NGS’nin 4 güç ünitesinde inşaat ve montaj çalışmaları eş vakitli olarak yürütülüyor. Güç ünitelerinin inşasına paralel olarak nükleer santralin işletilmesi için gerekli genel hedefli binalar ve yardımcı tesisler de inşa ediliyor.