3 vilayette düzenekle kayıt dışı akaryakıt satışı operasyonu

Ticaret Bakanlığı’nın kayıt dışı akaryakıt satışı yapan istasyonlarla uğraşı sürüyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya nazaran; Gümrükler Koruma Genel Müdürlüğüne bağlı faaliyetlerini yürüten Akaryakıt Kaçakçılığıyla Gayret Özel Takımı ile Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı Kaçakçılık ve Organize Kabahatlerle Çaba grupları; Konya, Aksaray ve Amasya’da 4 farklı akaryakıt istasyonuna yönelik eş vakitli operasyon düzenledi.

Sahte düzenekle satış

Konya’nın Karatay ilçesindeki akaryakıt istasyonunda, akaryakıt tankeri kullanılarak numaratörlü sayaç üzerinden kayıt dışı akaryakıt satışı yapıldığı, yapılan bu satışlar için talep üzerine düzmece akaryakıt fişi düzenlendiği, masraflarını yüksek göstermek isteyen mükelleflere kurul karşılığı fiş düzenlenmediği belirlendi.

Yapılan aramalarda yazarkasa versiyon değişikliğinde kullanılan el terminali ile düzmece fiş düzenlemede kullanılan bilgisayarlar, müellif kasa ve çok sayıda uydurma akaryakıt fişi ele geçirildi.

Sahte düzenekle yöntemsiz gelir elde etmeye çalışılan istasyonda ayrıyeten ruhsatsız tabanca, av tüfeği ve pompalı tüfek üzere pek çok silah da ele geçirildi.

Paralel çalışan pompa beyni

Aksaray’da ise iki adreste operasyon yapıldı. Birinci operasyonda, akaryakıt istasyonunun çatı katında 6 bin 160 paket kaçak sigaraya el konuldu.

İkinci operasyonda ise başka bir akaryakıt istasyonunda, otomasyon ve müellif kasalara müdahale edilerek kayıt dışı akaryakıt satışı yapıldığı ortaya çıkarıldı.

Aramalarda istasyonda gizlenmiş vaziyette satış sistemine paralel çalışan pompa beyni ve arabirim ünitesi bulunarak kayıt dışı satış için kullanılan bilgisayar ve müellif kasaya el konuldu.

Satış bilgilerine müdahale edildi

Son olarak Amasya’nın Merzifon ilçesindeki istasyonda yapılan operasyonda cep telefonu ile denetim edilen ve kablosuz internet alıcısı bulunan düzenekler ortaya çıkarıldı.

İstasyon tanklarındaki yakıt düzeyi hakkında otomasyon sistemine yanlış bilgi gönderildiği tespit edildi. Ayrıyeten cep telefonu ile sisteme müdahale edildiği ve böylelikle satış bilgilerinin silindiğini saptandı.

3 vilayette gerçekleştirilen 4 farklı operasyonda ele geçirilen eşya, düzenek ve dokümanlara el konuldu. İlgililer hakkında isimli ve idari süreçler başlatıldı.