19 Mayıs tüm yurtta coşkuyla kutlanıyor

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 9 Mayıs 1919’da Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkarak başlattığı kurtuluş mücadelesinin 103. yıl dönümü yurt genelinde büyük bir coşkuyla kutlanıyor. İşte Türkiye’de 19 Mayıs etkinlikleri…

TAKSİM’DE 19 MAYIS COŞKUSU

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri çerçevesinde Taksim’deki Cumhuriyet Anıtı önünde tören düzenlendi.

Törene İstanbul Vali Yardımcısı Niyazi Erten, Gençlik ve Spor İl Müdürü Prof. Dr. Burhanettin Hacıcaferoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Gençlik ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu tarafından Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bırakıldı.

Resmi törenin ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, siyasi partilerin İstanbul İl Başkanlığı temsilcileri ve çeşitli sivil toplum kuruluşları da anıta çelenk bıraktı.

PENDİK

Pendik’te dev Türk bayraklı bisiklet turu gerçekleştirildi. Dev Türk bayrağının arkasında bisiklet konvoyu ile ilerleyen vatandaşlar görsel şölen oluşturdu.

Pendik Belediyesi tarafından, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Pendik sahilinde organize edilen dev Türk bayraklı bisiklet korteji havadan görüntülendi.

KARS

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, tüm yurtta olduğu gibi Kars’ta da coşkuyla kutlandı.

ZONGULDAK

Tören öncesinde protokol üyeleri, Türk bayrakları, Atatürk resmî ve bando eşliğinde Fevkani Köprüsünden başlayarak Valilik binası önüne kadar yürüdü.

Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayarak, Zonguldak Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü çelenginin Atatürk Anıtı’na konulmasıyla sona erdi.

AFYONKARAHİSAR

Afyonkarahisar’da Kutlamalar çerçevesinde ilk etkinlik Kocatepe Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başladı. Burada gerçekleştirilen törene protokol üyeleri ile birlikte gençler katıldı.

Çelenk sunumunun ardından törene katılanlarda kutlamanın yapılacağı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Spor Salonu’na ‘Gençlik Yürüyüşü’ yaptı. Kutlamalar burada yapılacak etkinlikler ile devam edecek.

SAMSUN’DA, TÜRK YILDIZLARI NEFES KESTİ

Türk Yıldızları’nın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında Samsun’da gerçekleştirdiği prova uçuşları izleyenlerin nefeslerini kesti.

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919’da, Kurtuluş Mücadelesi’nin meşalesini yakmak için Samsun’a çıkışının 103’üncü yılı, kentte etkinliklerle kutlanıyor. Türk Hava Kuvvetleri’nin akrobasi timi Türk Yıldızları, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında, Samsun’da prova uçuşu yaptı.

Türk Yıldızları kent semalarında yaklaşık 40 dakika prova uçuşu gerçekleştirdi. Vatandaşlar uçuşu kentin farklı bölgelerinde heyecanla izledi, bazı vatandaşlar gösteriyi cep telefonlarıyla kayıt altına aldı. Türk Yıldızları’nın, yarın hava koşulları uygun olması halinde gösteri uçuşu yapacağı öğrenildi.

ÇANAKKALE

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Çanakkale’de çelenk konulması ile başladı. Törene, Çanakkale Vali Yardımcısı Abdullah Köklü, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Çanakkale Belediye Başkan Vekili Birten Sarıbaş, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer Kalkan, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

SINIR KENTİ KİLİS’TE 19 MAYIS KUTLAMALARI

Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 103. yıldönümü yurdun dört bir yanında coşkuyla kutlanıyor.

1919 GENÇ ZEYBEK OYNAYIP, ATATÜRK’ÜN İMZASIYLA SİLÜETİNİ OLUŞTURDU

Mersin Erdemli Belediyesi ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ’19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’ dolayısıyla 1919 gençle Zeybek projesini gerçekleştirdi.

Erdemli Dr. Devlet Bahçeli Meydanı’nda bir araya gelen gençler, Belediye Başkanı Mükerrem Tollu’nun da katılımıyla zeybek oynadı. Daha sonra da Atatürk’ün imzasıyla oluşturulan silüeti dikkat çekti.

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, “Büyük Atatürk’ün sevdiği, gençlere armağan ettiği bayramı, en çok sevdiği oyunla 1919 gencimizle birlikte yad ediyoruz, kutlu olsun” dedi. Etkinliğe katılan İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük ise “Ülkemizin sonsuza kadar yarışması için gençlerimiz hazır, inançlı, biz de onlara güveniyoruz” diye konuştu.