165 cinayetten ceza alan Hizbullahçıların tamamı hür bırakıldı

Uzun tutukluluğu sınırlayan CMK’nın 102. hususunun yürürlüğe girmesiyle 2011’de 6 Hizbullah yöneticisinin tahliye edilmesinin akabinde çatı davasında yargılanan öteki 12 tutuklu sanığın da mahkûmiyet kararlarının onanmasına karşın hür kaldıkları ortaya çıktı.

Sözcü’den Özgür Cebe’nin haberine nazaran Tutuklu 18 sanık 165 kişinin öldürülmesi, 85’inin yaralanmasından sorumlu tutularak ağırlaştırılmış müebbet mahpusla cezalandırıldı. Dava Yargıtay’da görülürken uzun tutukluluğu düzenleyen CMK’nın 102. Hususu yürürlüğe girince 10 yıl tutuklu kalan Edip Gümüş, Cemal Fiyat, Fuat Balca, Sinan Yakut, Kemal Gülşen ve Mustafa İpek tahliye edildi. Yargıtay, 10 yılı tamamlamayan 12 sanığın ise cezalarını oy birliğiyle onayınca karar katılaştı.

Lakin Mehmet Veysi Özel, Rıfat Demir, Şeyhmus Kınay, Mehmet Varol, Mehmet Garip Özer, Yusuf Begiç, Mehmet Beşir Acar, Abdulkerim Kaya, Mehmet Tahir Ak, Mahmut Demir, Yunus Avcı, Mehmet Feysel Bozkuş hükümlü olmalarına 31 Mart 2019 lokal seçimleri öncesinde AİHM ve AİHS kriterleri ile yargılamanın yenilenmesi gerekçesiyle hür bırakıldıkları ortaya çıktı. Tek bir tutuklunun bile kalmadığı Hizbullah ana davası, domuz bağları, azaplı sorgu kasetleriyle uzun müddet ülke gündeminden düşmemişti.

‘İÇERİYİ KAN GÖLÜNE ÇEVİRİRİZ’

Tahliye edilen ve 109 kişiyi şahsen tetik çekerek öldüren askeri kanat sorumlusu Cemal Fiyat son savunmasında şöyle konuşmuştu:

“Hizbullah’ın her kademesinde vazife aldım. Allah yeryüzünde İslam’ı hâkim kılmak için bize misyon verdi. Pişman değilim. Cezaevinde patlamaya hazır bomba haline geldik. Sabrımız tükenmiştir. İçeriyi kan gölüne çevirebiliriz.

Hareket talimatlarını Hüseyin Velioğlu veriyor, ben de kuryeliğini yapıyordum. Yaptığımız hareketlerle ilgili haksız olduğumuza beni ikna ederseniz size kelam veriyorum askeri kanatta faaliyet gösteren herkesin ismini açıklarım. Yoksa bu isimler benimle mezara kadar masraf.

Beykoz’daki villada 15 milyon sayfalık örgüt arşivinin yüzde 99’unu imha ettik. Hard disklere sıktığımız her kurşun polisin beynine sıkacağımız mermiden daha değerliydi. Ermeni, Musevilerin dini inancı yaşama özgürlüğü varsa bu özgürlük İslam’a da tanınmalıdır.

Anlattıklarımı öykü dinler üzere dinliyorsunuz. Hiçbir şeyin hukukla çözüleceğine inanmıyorum. Cezaevinde bize baskı olursa o cezaevinin savcısı, müdürü, o ilin emniyet müdürü, bizi yargılayan mahkeme heyetini Gaffar Okkan’ın yanına göndeririz”

Hür bırakılanlardan Kemal Gülşen’in mahkeme heyetine yaptığı açıklama şöyle:

“Bu aksiyonların hepsini Allah için İslam için yaptım. Şu anda dışarı çıkarsam gözümü kırpmadan yeniden yaparım. Hatta iddianameye yansımayan ve savcının çözemediği diğer hareketlerim de vardır. Savaşımız namaz içindir. Sizden adalet beklemiyorum. Mahkemenin vereceği karar siyasidir”

Meskeninin altında domuz bağıyla öldürülmüş 4 ceset çıkan ve özgür kalan Mahmut Demir ise, “Hizbullah’a biat etmeyi misyon bildim. Büyük aşkla örgüte katıldım. Kuran’ın bütün dünyada hâkimiyeti için cemaate biat yemini ettim. Vefat bizim için şahadettir. Şahadetin bize nasip olması için 5 vakit dua ediyoruz. Allah’ın yardımıyla Hizbullah galip gelecektir. Hizbullah bir aşk mektebidir” demişti.

Tahliye olan sanıklardan Mustafa İpek ise, işlediği cinayetlerle ilgili mahkemeye, “Emniyetin yetersiz kaldığı yerlerde Hizbullah devreye girip en hoşunu yapmıştır” diyerek aksiyonları sahiplendi.